W Sercu Dzikich Mazur
informacja: +48 604 752 210

Dogtrekking Dwór Klewiny – Podsumowanie

wyjdz na spacer z psemlogo_dk_400-300x118

dzikie mazurylupusek

 

Puchar Mazur w Dogtrekkingu 2013 – Klewiny 18.05. – relacja z zawodów

 

Pierwsza edycja Pucharu Mazur w Dogtrekkingu 2013 odbyła się w Klewinach, gmina Banie Mazurskie w sobotę 18.05. Wybór miejsca nie był przypadkowy – chcieliśmy pokazać uczestnikom, że Mazury to nie tylko kraina 1000 jezior, ale również góry, lasy i piękne krajobrazy. Góry Klewińskie znajdują się na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór i są idealnym terenem na dogtrekking.
Jednocześnie jest to obszar Dzikich Mazur, czyli jedna z najbardziej naturalnych przyrodniczo części naszego kraju. Wędrówki z psem w takich okolicznościach przyrody stają się niezapomnianym
przeżyciem i niejednokrotnie prawdziwą przygodą. Dogtrekking został zorganizowany przez Hodowlę Psów Lupusek, Partnerstwo Dzikie Mazury oraz Dwór Klewiny, który jednocześnie gościł przyjezdnych uczestników z dalszych części Polski. Partnerami projektu była Polska Liga Dogtrekkingu, Republika Ściborska, Fundacja Dęby Klewińskie, Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Społecznej i Folwark Łękuk.

mapka Klewiny

W sobotę z samego rana do Dworu Klewiny (biuro zawodów i miejsce startu) przybyło trzynaście zespołów z różnych części Polski, m.in. z Trójmiasta, Inowrocławia, Bydgoszczy, Warszawy, Ostródy i z okolicy Gołdapi. Po krótkim przywitaniu i załatwieniu niezbędnych formalności, Biegnący Wilk (Dariusz Morsztyn) przeprowadził dla uczestników zawodów szkolenie na temat przygotowania psa i przewodnika do dłuższych marszów lub biegów z psem w terenie. Zaraz po szkoleniu odbyła się odprawa zawodników, każdy zespół dostał mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi i o godzinie 10.30 wszyscy wyruszyli na dogtrekking.
Uczestnicy startowali w trzech kategoriach: Fitness i Fitness Rodzinna (ok. 10 km) oraz MID (ok. 20 km). Kategoria LONG (ok. 35 km) nie została przeprowadzona z uwagi na upalną pogodę oraz brak minimalnej liczby zgłoszeń (tylko jedna osoba zapisała się na ten dystans). Zawodnicy kategorii Fitness mieli do odnalezienia 4 punkty kontrolne w terenie, a zawodnicy MID – 8. Punkty były rozmieszczone w takich miejscach, z których można było podziwiać Mazury „z góry” lub korzystać z wody w licznych jeziorach, leśnych rzeczkach i łąkowych rozlewiskach.

SONY DSC

Pierwszy zawodnik przybył na metę już po niecałych dwóch godzinach. Wielkim zaskoczeniem był fakt, że był to zawodnik kategorii MID! Dariusz Morsztyn z psem Asayuk (drużyna Republika Ściborska) odnaleźli wszystkie 8 punktów w czasie 1:57. Trzy minuty po nim, metę przekroczyła Natalia Kozuń z psem Ulvarem (kat. Fitness, drużyna Wolfdog). Kolejnym zespołem na mecie, pierwszym w kategorii rodzinnej, były reprezentantki Nadleśnictwa Czerwony Dwór – Urszula Kwaśna i Judyta Pietrołaj z psem Fago. W kategorii MID Kobiet pierwsze miejsce zajęła gdynianka, Kamila Dolistowska z psem Miśkow (drużyna Psiok.pl). Ostatni zawodnicy przybyli na metę po niespełna pięciu godzinach marszu. Prawie wszystkim udało się odnaleźć punkty kontrolne. W
klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła drużyna Psiok.pl, drugie Nadleśnictwo Czerwony Dwór, a trzecie drużyna Framm.
Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami i nagrodzeni. Prawdziwą regenerację zapewnił ciepły
posiłek ufundowany przez naszego sponsora i gospodarza -Nadleśnictwo Czerwony Dwór.

DSCF7064

Zawody przebiegły w spokojnej, przyjaznej atmosferze. Uczestnicy zawodów wyjeżdżali z Mazur zmęczeni i zadowoleni. Mamy nadzieję, że spotkamy się na następnych zawodach Pucharu Mazur w Dogtrekkingu, które odbędą się w Puszczy Boreckiej we wrześniu.

Sponsorzy I edycji Pucharu Mazur w Dogtrekkingu, w Klewinach:
• Centrum Rozwoju Prestige
• Nadleśnictwo Czerwony Dwór
• Dwór Klewiny
• Republika Ściborska i Biegnący Wilk
• Delikatesy w Baniach Mazurskich, ul.Konopnickiej,
• GASTRONOM MIKUŁA sp.j. Kruklanki
• Starostwo Powiatowe w Gołdapi
• Urząd Gminy Banie Mazurskie
• Wędkarz – sklep wędkarski, Gołdap, ul. Królewicka 5
• Apteka w Baniach Mazurskich, Tadeusz Guzewicz
• Sklep spożywczo-przemysłowy Dariusz Czygier,
Topolowa 1, Banie Mazurskie
• Sklep zoologiczno-wędkarski, ul. Królewiecka 13,
Gołdap